Aydın otobüs bileti

Aydın otobüs bileti alarak bu güzel kentteki sayfiye ve ören yerlerini gezmek istiyorsanız clickbus.com.tr sitesinin sunduğu fırsatları kaçırmamalısınız.

Aydın’da Ekonomik Yaşam

Gerek Cumhuriyet öncesi, gerek Cumhuriyet sonrası döneminde ilin sanayi faalıyeti iner pamuk, zeytin gibi ürünlerin atelyeler düzeyinde işlenmesine münhasır kalmıştır. 1950 cücesi döneminin en önemli sanayi olayı, devlet sektörünce kurulan Nazilli Basma Fabrikasıdır.

1950 lerden sora özellikle Kemer Hidroelektrik Santrali’nin devreye girmesiyle bir yandan atelyeler daha büyük ölçekli düzeylere ulaşmış. diğer taraftan tüketim malları, inşaat malzemeleri, metal eşya, makine imalat (özellikle tarım makineleri) sanayileri kurulmaya başlamıştır.

Aydın otobüs bileti clickbus.com.tr

Aydın’da önemli sanayi kuruluşları

Nazilli Basma Fabrikası – Sümerbank Aydın Tekstil Söktaş Söke Çimento Fabrikası Uğur Otomatik Dondurma Mavnası Fabrikası Tesîaş Elektronik Sanayii Aykim Köytaş Köy Tarım ve Sanayi Makineleri A.Ş.

Aydın’da Eğitim ve Sağlık

XIX. yüzyıl sonlarında Aydın ilınde 50 kadar medrese bulunmaktaydı. İlk teknik okul olan Aydın Sanat Okulu (eski adıyla Aydın iddiadi- si) gene bu dönemde açılmıştır. İlk ilkokul ise 20. yüzyıl başlarında açılmıştır. 1935’te ilın okur-yazar oranı yurt ortalama- sının dolaylarında (%19) olarak saptanmıştır. 1950’de bu oran %21.5 ile yurt ortalamasının üzerine çıkmıştır. 1985 istatistiklerinde okur-yazar oranının %92 olduğunu izlemekteyiz.

Aydın otobüs bileti alanlar clickbus.com.tr sitesinden oldukça memnun çünkü tüm biletler indirimli ve ucuza geliyor.

Öğrenci Sayıları

  • İlk Öğretim 248.335
  • Ortaokul 25.650
  • Lise 12.484
  • Yüksek okul 10.297

Eğitim kuruluşlarının bütün kol ve unsurları devamlı ve yaygın bir gelışme izlemektedir. İlın eğitim dalında en belırgin özellıkleri mesleki ve teknik eğitime rağbet, özellıkle kızların bu sahaya ilgileridir. Bölgenin özellıklerini gözönünde bulundurarak kurulan Turizm ve Otel işletmecilıği Yüksek Okulu 1974-75 döneminde faalıyetine başlamıştır. Endüstri Meslek Lısesi, Ortaklar İlköğretmen Okulu, Ticaret Lısesi, Nazillı ve Ortaklar Eğitim Enstitüleri belli başlı eğitim kuruluşlarıdır.

Adyın otobüs bileti clickbus.com.tr

Sağlıklı Aydın

Hastaneler: Devlet Hastanesi Aydın’da 1, Söke’de 1, Çine’de 1, Nazillı’de 1, SSK Hastanesi Aydın’da 1, Nazillı’de 1.
Yatak Sayısı:
Aydın 286 yatak, Söke 146 yatak, Nazilli 200 yatak, Çine 25 yatak.

Spor Faaliyetleri açısından Aydın

Cumhuriyet döneminden önce Aydın ilinde daha ziyade şölenlerde organize edilen geleneksel sportif faaliyetleri sözkonusu idi. Atıcılık ve güreş bu tür faalıyetlerin bellı başlılarını oluşturmakta idi. Ayrıca efelerin kendi aralarında düzenledikleri atıcılık müsabakaları bu tür faalıyetlerin en anlamlıları idi. Bugün Aydın’da başta futbol olmak üzere atıcılık,atletizm, basketbol, bisiklet, boks, gü reş, masa tenisi, cimnastik, judo ve voleybol yelken, yüzme, kürek ve dağcılık dallarında fa alıyet gösteren spor kulüpleri ve lısanslı spor cular bulunmaktadır. İlın en önemli ve ilk spor kulübü 1932’de ku ruldu. Aydınspor, profesyonel futbol lıgleri paralelınde ise 1966’da bölgenin diğer üç spo; ocağını bünyesine katarak (Hilalspor, Akın spor, Esnafspor kulüpleri) Türkiye 2. Ligleri’ ne katılmıştır.

Aydın otobüs bileti fiyatlarını öğrenmek için clickbus.com.tr sitesini ziyaret ediniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>